TEMPERLİ BOMBE CAM

Temperli bombe cam tempered curved glass

Temperli bombe cam ürün grubu, tam temperli cam grubu ile neredeyse aynı fiziki ve mekanik özelliklere sahip bir cam çeşididir. Temperleme işlemi için cam, daha öncesinde tüm cam işleme adımlarından geçirilerek hazır hale getirilir. Cam işleme süreçleri tamamlanır. Devamında cam temperleme fırınının içerisine yerleştirilir ve 600°-700 C’ye kadar ısıtılır. Isıtılan cam, belli bir derecede kavis verilebilmesi için hazır duruma getirilir. Bu aşama sırasında temperleme fırını içinde bulunan silindir yapılar aracılığı ile bilgisayar kontrollü bombelendirme çeneleri arasında istenilen ölçüdeki yarıçap boyutunda bükülür. Bu süre içerisinde kalıba ihtiyaç duyulmaz. Bunun sebebi bükme işleminin silindirlerle gerçekleştirilmesidir. Sonrasında ise hızlı bir şekilde basınçlı hava ile soğutularak temperleme işleminin sonuna gelinir.

Trakya Grup Cam

Temperli bombe cam, normal temperleme yöntemlerine göre daha hassas ve kontrolü sağlıklı edilebilir bir bükülme işlemini meydana getirir. Temperleme işlemi camın moleküler yapısını daha dayanıklılığının artmasını sağlar. Temperli cam darbelere, mekanik streslere ve termal şoklara karşı daha yüksek direnç gösteren özel ürün grubudur. Ayrıca kırılması durumunda küçük, zararsız parçalara dönüşerek yaralanma riskini azaltan yapılardır.

Temperli bombe cam genellikle silindirik şekle sahip büyük proje bazlı yapılarda kullanılır. Ancak, mevcut temperleme fırınları genellikle sadece tek yarıçaplı C ve J bükülmeleri yapabilirler, U şekilleri ve çift radyuslu formların üretimi mümkün olmayabilir.

Temperli bombe cam bu özellikleri ile birçok uygulama alanında tercih edilen bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Bombe cam, genellikle mimari projelerde pencereler, vitrinler, cam kapılar ve dekoratif cam paneller gibi alanlarda kullanılır. Bombe camın kavisli yapısı, estetik bir görünüm sağlar ve projelere farklı bir boyut katar. Camın bükülmesi ve hareketli merdanelerle şekillendirilmesi, istenen kavis veya eğrilik düzeyini elde etmek için önemlidir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve güvenilir özel tasarımı ile bu cam grubunun türü, işlevsel ve görsel açıdan tatmin edici sonuçlar sağlamaktadır.