yalıtım camı

Yalıtım camı, ısı transferini azaltmak ve enerji verimliliğini artırmak amacıyla tasarlanmış özel bir cam türüdür. Genellikle “çift cam” veya “Isıcam (Şişecam’ın ticari markası)” olarak da adlandırılır. Yalıtım camı, en az iki cam paneli arasında sızdırmaz bir boşluk bırakılarak oluşturulan bir yapıya sahiptir. Bu boşluğa tercihe göre, termal iletkenliği düşük olan bir gaz (örneğin argon, krypton veya xenon) doldurulabilir.

Yalıtım camının ana amacı, binanın içi ve dışı arasındaki ısı transferini engellemektir. Gaz dolgusu – çoğunlukla Argon (%90) kullanılır – sayesinde cam paneller arasındaki ısı transferi azalır ve bu da iç mekanın daha iyi ısı yalıtımına sahip olmasını sağlar. Bu durum, iç mekânın daha istikrarlı bir sıcaklıkta kalmasını ve dış hava koşullarından daha az etkilenmesini sağlar.

Yalıtım camı kullanım yerine göre konfigüre edilmelidir. Binanın güneşten, soğuktan, sıcaktan, gürültüden, ışıktan, rüzgardan, saldırılardan, doğa olaylarından, vb. ne şekilde korunması gerektiğine göre çam çeşitlerine ve camlara uygulanacak işlemlere karar verilmelidir.

Yalıtım camının faydaları

Yalıtım camı, daha iyi ısı yalıtımı sağlayarak enerji tüketimini azaltır. Isıtma ve soğutma maliyetlerini düşürerek enerji tasarrufu sağlar.

İyi ısı yalıtımı sayesinde iç mekân daha konforlu bir ortam sunar. Sıcak ve soğuk hava dışarıda kalır, iç mekânın sıcaklığı daha istikrarlıdır.

Yalıtım camı, dışarıdaki gürültüyü iç mekâna daha az geçirerek ses yalıtım performansını artırır.

Yalıtım camının üretim süreci

İlk adım, uygun kalınlıkta ve boyutta cam panellerinin hazırlanmasıdır. Bu cam panelleri düzgün bir şekilde kesilir ve istenilen özelliklere sahip olacak şekilde hazırlanır.

Cam panelleri, imalat sırasında kir, yağ ve kalıntılardan arındırılır. Temizlenmiş cam panelleri, üretim aşamasında temiz bir yüzeye sahip olmalarını sağlamak için özel bir işlem görür.

Cam panelleri arasında boşluk bırakabilmek için araboşluk çıtaları hazırlanır. İç çıtalar, yalıtım camının iç yüzeyine üzerilerindeki butil adı verilen sızdırmazlık macunu ile yapışırlar paneller arasındaki boşluğun izolasyonunu sağlarlar. Bu çıtalar, yalıtım camı içindeki havanın veya gaz dolgusunun sızmasını önleyerek yalıtım camının performansını artırır.

Temizlenmiş cam panelleri birleştirme işlemi gerçekleştirilir. Çıtalar arasına nem alıcı granüller doldurularak ara boşlukta kalan havanın nemi alınır. Çıtalar üzerindeki birincil sızdırmazlık macunu olan Butil yüksek derecede elastik ve yapışkan bir malzeme olup cam panelleri arasındaki boşluğu sızdırmaz bir şekilde kapatmaya yardımcı olur.

Sızdırmazlık malzemesi ile birleştirilen cam panelleri arasına tercihe göre özel gazlar (örneğin argon, krypton veya xenon) doldurulabilir. Bu gazlar, ısı transferini azaltmaya yardımcı olur.

Gaz dolgusu tamamlandıktan sonra, cam panelleri arasındaki boşluk silikon, polisülfit ya da poliüretan dolgu malzemesi ile kapatılır. Bu, yalıtım camının bir bütün olarak durmasını sağlar, gazın dışarıya sızmasını önler ve yalıtımın etkinliğini artırır.

Yalıtım camı, binalarda, pencere sistemlerinde, kapılarda ve cam cephelerde yaygın olarak kullanılır. Enerji verimliliği ve çevre dostu tasarım açısından önemli bir çözümdür ve günümüzde sürdürülebilir mimari ve yapı tasarımında yaygın olarak tercih edilmektedir.

YALITIM CAMI ÇEŞİTLERİMİZ