YARI TEMPERLİ CAM GRUBU

Yarı temperli cam, güçlendirilmiş cam türlerinden biridir ve temperli camın daha hafif bir versiyonudur. Yarı temperli cam, tam temperli cam kadar dayanıklı olmasa da normal düz camdan 2 kat daha dayanıklıdır.

Tam temperli cam ve yarı temperli cam arasındaki farklar şunlardır:

  • Tam Temperli Cam: Tam temperli cam, yüksek sıcaklıkta homojen bir şekilde ısıtılır ve ardından hızlı bir şekilde soğutulur. Bu işlem camın tüm yüzeyinde homojen bir gerilim durumu oluşturur ve camın dayanıklılığını artırır. Tam temperli cam, normal camlardan 4-5 kat daha dayanıklıdır ve darbelere, çizilmelere ve termal streslere karşı yüksek direnç gösterir. Kırıldığında, küçük, künt ve daha az keskin parçalar halinde parçalanır.
  • Yarı Temperli Cam: Yarı temperli camda, camın tamamı homojen bir şekilde ısıtılır ve ardından daha yavaş bir şekilde soğutulur. Bu işlem, tam temperli camdaki kadar yüksek bir iç gerilim oluşturmaz ve bu nedenle tam temperli cam kadar yüksek bir dayanıklılığa sahip değildir, ancak normal camlardan daha dayanıklıdır. Kırıldığında, tam temperli cam kadar küçük parçalara dönüşmez, ancak her çatlağın bir kenara ulaştığı ve udaha az keskin kırıklar oluşturarak güvenli bir şekilde parçalanır.

 

  • Tam Temperli Cam: Tam temperli cam, yüksek güvenlik ihtiyacı olan ve darbe direncinin kritik olduğu alanlarda tercih edilir. Örneğin, bina dış cepheleri, cam bölmeler, cam tavanlar, cam kapılar, beyaz eşya camları, mobilya camları, duş kabini camları, otomotiv sektöründe araç yan ve arka camları gibi yerlerde kullanılır.
  • Yarı Temperli Cam: Yarı temperli cam, tam temperli cam kadar yüksek güvenlik ihtiyacı olmayan, görüntünün kapanmasının istenmediği uygulamalarda tercih edilir. Yarı temperli cam tam temperli cama göre daha düzgün bir yüzeye sahip olduğu için optik dalgalanmaların istenmediği ve NiS kaynaklı spontan kırılmaların istenmediği dış cephe camları, küpeşte camları, mekân bölücü camlar, çatı camları, duvar panelleri gibi yerlerde kullanımı yaygındır.